Sports

Area football teams set new season standards

AUSTIN
FOOTBALL @ #1 WINONA
40-21 Loss
Fall to, end regular season at 4-4 (best finish since 2013)
Game was scoreless after first quarter
Winhawks lead 26-7 at halftime
Scored on four consecutive drives (13 points off Austin turnovers)
Tate Hebrink: 11/25, 134 yards, TD, 2 INT
Joe Seemen: 15 carries, 56 yards, 2 TD; defensive INT
Gavin Owens: 3 catches, 41 yards, TD; 81-yard kick return
Andrew Schumacher: 6 catches, 92 yards (6 catches are career high)
Jacob Halsey: 1 ½ sacks, TFL
TEAMS COBINED FOR 181 PENALTY YARDS
Next game: #3 Austin vs. #6 John Marshall 10/24 @ Section 1 5A Quarterfinal... Read more

...Read More

Area cross county seasons hit conference meets

  • AUSTIN
      • #1 BOYS SOCCER VS. #2 ROCHESTER LOURDES @ SECTION 1A CHAMPIONSHIP (@ RCTC)
        • 2-1 Win
        • Improve to 17-0-2, advance to state tournament
        • Packers win first section championship since 2009
          • Also beat Byron in semifinal, Lourdes in championship
          • Lost 2-1 to #2 Simley in State Quarterfinal
        • AUSTIN GOALS (POSTSEASON TOTALS)
          • Okal (2, 8 TOT)
        • SEASON TOTALS (REGULAR SEASON+POSTSEASON)
          • Okal (25)
        • Next game: State Quarterfinals (date and opponent TBD)
      • CROSS COUNTRY @ BIG NINE MEET (@ BROOKTREE GC, OWATONNA)
        • BOYS
          • TEAM
            • 7th place (out of 12 teams), 17:37 average
          • INDIVIDUAL (83 runners)
            • Henry Hinchcliffe: 2nd place, 16:44.6
            • Raymond Lucero: 12th place, 17:09.6
            • Brockdon Lawhead: 16th place, 17:12.4
            • Mitchell Mayer: 46th place, 18:07.9
        • GIRLS
          • TEAM
            • 9th place (out of 12 teams), 21:42 average
          • INDIVIDUAL (81 runners)
            • Abby Lewis: 3rd place, 19:35.6
            • Morgan Hose: 18th place, 20:34.6
            • Nadia Vaughn: 54 place, 22:11.8
            • Cassidy Schute: 59th place, 22:17.1
      • GIRLS SWIMMING AND DIVING VS. MAYO (REGULAR SEASON FINALE)
        • 90-86 Loss
        • Fall to 1-8
        • Shannan Kelly: 1st place, 200-yard free (2:08.31) AND 1st place, 100-yard backstroke (1:12.39)
        • Molly Sheehan: 1st place, 100-yard breaststroke (1:18.53)
        • TEAM: 1st place, 4×200-yard relay
          • Molly Garry, Zoe Dolan Peterson, Kristina Thorson, Shannan Kelly
        • TEAM: 1st place, 4×400-yard relay
          • Molly Garry, Abigail Schammel, Kristina Thorson, Shannan Kelly
        • Next meet: JV Big Nine Meet 10/24
          • Varsity Big Nine Meet 10/27-28
      • VOLLEYBALL VS. JOHN MARSHALL (REGULAR SEASON FINALE)
        • 3-0 Loss
        • Fall to, end regular season at 4-21
          • 11-25, 21-25, 15-25
        • Final regular season home game for Lauryn Bell, Teddi Eisenberg, Caitlin Kaercher and Lauryn Peterson
        • Next match: Section 1AAA First Round 10/25
  • BLOOMING PRAIRIE
      • CROSS COUNTRY @ GOPHER CONFERENCE MEET (@ PRAIRIE RIDGE GC, JANESVILLE)
        • BOYS
          • TEAM
            • 3rd place (out of 10 teams), 123 points
          • INDIVIDUAL (65 runners)
            • Alec Ille: 5th place, 17:56.6 (earned All-Conference honors for fifth consecutive year)
            • Cameron Kubista: 13th place, 19:05.2
            • Isaac Ille: 30th place, 20:12.8
            • Ethan Grant: 35th place, 20:32.7
            • Alex Miller: 40th place, 20:48.1 (PR)
        • GIRLS
          • TEAM
            • 7th place (out of 8 teams that finished), 155 points
          • INDIVIDUAL (58 runners)
            • Abby Smith: 17th place, 23:28.4 (PR; named All-Conference Honorable Mention)
            • Asha Lighthizer: 31st place, 25:00.5
            • Jerrin Jax: 36th place, 26:20.6
            • Bobbie Bruns: DNP (ankle)
        • Next meet: Home meet vs. United South Central, Maple River 10/26
      • VOLLEYBALL VS. MEDFORD (REGULAR SEASON FINALE)
        • 3-0 Loss
        • Fall to, end regular season at 13-10
          • 12-25, 17-25, 10-25
        • Julia Worke 4 kills, 5 digs
        • Ayren Ingvalson 3 kills, 3 blocks
        • Heather Pirkl  14 digs, 12 assists
        • Linnea Sunde  12 digs
        • Next match: Section 1A-West First Round 10/23
        • Blossoms will be 5 or 6-seed, depending on tiebreaker with Christian Life Academy
  • GRAND MEADOW
        • VOLLEYBALL VS. #10 MABEL-CANTON (REGULAR SEASON FINALE)
          • 3-0 Loss
          • Fall to, end regular season at 20-10
          • Jordyn Glynn 16 digs, 9 kills
          • Riley Queensland 7 kills
          • Kaitlyn Hilton 11 kills
          • Skylar Cotten 7 digs
          • Isabelle Olson 21 digs
          • Meghan Eastlee 9 digs
          • Allie Lubahn 25 set assists
          • Next match: Section 1A-Quarterfinal 10/26
          • Larks earned first round bye, will be #4 seed
        • GMLOS CROSS COUNTRY @ THREE RIVERS CONFERENCE MEET (@ COFFEE MILL GC, WABASHA)
          • BOYS
            • TEAM
              • 8th place (out of 11 teams), 21:05 average
            • INDIVIDUAL (142 runners)
              • Kolton Andorfer: 42nd place, 20:23.9
              • Ethan Gilbert: 44th place,20:24.6
              • Jackson Hale: 55th place, 20:57.9
              • Thomas Shaw: 59th place, 21:07.9
          • GIRLS
            • TEAM
              • 10th place (out of 11 teams), 24:52.5 average
            • INDIVIDUAL (100 runners)
              • Sydney Alstat: 15th place, 22:15.5
              • Sydnie Bissen: 45th place, 24:55.9
              • Aubrie Schneider: 48th place, 25:02.2
              • Megan Heimer: 61st place, 26:03.5
              • Madisyn Nackers: 62nd place, 26:05.0
  • SOUTHLAND
    • VOLLEYBALL @ WINONA COTTER (REGULAR SEASON FINALE)
      • 3-2 Win
      • Improve to, end regular season at 6-15
      • Rebels won three of final four matches to end season, match 2016 win total
        • 25-21, 25-16, 20-25, 18-25, 15-13
      • Next game: Section 1A-West First Round 10/23
      • Rebels are projected 10-seed
... Read more

...Read More

Packers have hump to get over

AUSTIN
VOLLEYBALL VS. RED WING
3-2 Loss
Fall to 4-20
16-25, 27-25, 19-25, 25-13, 12-15
First 3-2 Loss since 10/1/15 @ John Marshall
Next game: vs. John Marshall 10/17 @ 7:00 (regular season finale)
Final regular season home game for Lauryn Bell, Teddi Eisenberg, Caitlin Kaercher and Lauryn Peterson ... Read more

...Read More

Section seedings get solidified in week 7

AUSTIN
FOOTBALL VS. MANKATO EAST (SENIOR NIGHT)
47-26 Win
Improve to 4-3
Packers lock up .500 regular season (first since 2004), #3 seed in Section 1AAAAA Tournament, QF home game (first since 2009)
Final regular season home game for Troy Cooper, Tate Hebrink, Aiden Wilson, Carlos Botello, Pete Conne, Tae Weber, Kaden Igou, Riley Stratton, Jonathan Olson, Hunter Johnson, Logan Braaten, Jacob Halsey, CJ Jeadrick, Luke Hawkshead, Luke Goodew and Michael Vuong
Tate Hebrink: 9/20, 166 yards, TD, INT; 10 carries, 46 yards, 4 TD
Joe Seemen: 16 carries, 99 yards; 3 catches, 31 yards; blocked XP, FF, FR
Connor Byram: 3 catches, 88 yards, TD
Luke Hawkshead: 4 catches, 59 yards
Nate Murphy: rushing TD
Jacob Halsey: 2 FF
Cougars scored two “garbage time” touchdowns
Next game: @ #1 Winona 10/18 (regular season finale)
Winhawks locked up share of Big Southeast (Blue) District title; first since 1988... Read more

...Read More