Packers dominate host Track and Field meet

TRACK AND FIELD @ AUSTIN DUAL QUAD (@ LARRY GILBERTSON TRACK, AUSTIN HS)

BOYS
100-meter dash (44 runners)
Andy Chesak: 2nd place, 12.04
Michael Vuong: 4th place, 12.23
Ricardo Steglich: 8th place, 12.46
Coy Stark: 9th place, 12.51

200-meter dash (36 runners)
Jacob Steinbach: 1st place, 24.47
Steglich: 4th place, 24.72
Vuong: 6th place, 25.24
Sean Poczos: 9th place, 25.56

400-meter dash (31 runners)
Josh Belden: 3rd place, 57.835
Daniel Vargas: 4th place, 57.839
Aaron Knoll: 9th place, 59.13
Ojulu Cham: 10th place, 59.64

800-meter run (23 runners)
MetiJwok Omod: 1st place, 2:12.60
Henry Hinchcliffe: 2nd place, 2:13.80
Mitchell Mayer: 5th place, 2:17.98

1600-meter run (14 runners)
Hinchcliffe: 1st place, 4:50.23
Raymond Lucero: 4th place, 5:08.45

3200-meter run (4 runners)
Jackson Marsh: 2nd place, 11:15.74

110-meter hurdles (5 runners)
Connor Byram: 1st place, 16.90

300-meter hurdles (6 runners)
Carter Neitzell: 3rd place, 48.06

High Jump (9 athletes)
Jacob Venega: 4th place, 5-06.00

Long Jump (12 athletes)
Collin Dahlback: 3rd place, 17-07.75
Aiden Wilson: 5th place, 17-05.50
Venega: 6th place, 16-10.00

Triple Jump (10 athletes)
Jacob Steinbach: 2nd place, 38-06.25

Discus (27 athletes)
Oliver Andersen: 3rd place, 124-05
Thomas Kroymann: 6th place, 112-06
Samuel Johnson: 10th place, 100-10

GIRLS
100-meter dash (62 runners)
Caroline Williams: 3rd place, 14.00
Elise Callahan: 6th place, 14.58
Eliana Bently: 7th place, 14.75
Olivia Shapinsky: 9th place, 15.15

200-meter dash (48 runners)
Madison Herrick: 2nd place, 28.74
Isabelle Reuter: 5th place, 29.98
Hannah Alberts: 6th place, 30.31
Bently: 9th place, 31.08
Paige Meyer: 10th place, 31.11

400-meter dash (15 runners)
Ava Boverhuis: 3rd place, 1:11.09

800-meter dash (18 runners)
Abby Lewis: 2nd place, 2:30.73
Molly Garry: 4th place, 2:37.99
Nadia Vaughn: 8th place, 2:54.16

1600-meter dash (6 runners)
Abby Lewis: 1st place, 5:26.99

100-meter hurdles (11 runners)
Taige Iverson: 1st place, 17.32
Hannah Quandt: 2nd place, 18.26
Molly Sheehan: 5th place, 21.15

300-meter hurdles (8 runners)
Iverson: 1st place, 52.91

TEAM: 1st place, 4×100-meter relays (55.90)

Triple Jump (9 athletes)
Tori Watkins: 2nd place, 33-02.00

Discus (24 athletes)
Abby Schammel: 2nd place, 86-07
Emily Curtis: 10th place, 62-04