Packers host sold out crowd, Matthew Hurt

The weekend’s prep sports schedule features the latest step in the Packers’ push for a Big Nine title.

AUSTIN
#2 Boys Basketball (11-0; 4-0 Section 1AAA; 8-0 Big Nine) vs. #10 Rochester John Marshall (10-1; 3-0 Section 1 4A; 6-1 Big Nine) 1/13 @ 7:30 p.m.
Game is sold out
Pregame at 7:00 on AM 1480 KAUS/myaustinminnesota.com
Coming off 81-74 Win vs. #7 Mankato East 1/9
Rockets coming off 69-59 Win @ Mankato West 1/9
Packers went 0-2 vs. John Marshall in 2016-17 regular season
Lost 75-64 @ John Marshall 1/14/17 (Roy Williams in attendance)
Lost 80-67 vs. John Marshall 3/3/17 (regular season finale; decided Big Nine championship)
Packers last win over Rockets: 12/12/14 (68-57 home win)

Girls Basketball (6-4; 3-2 Section 1AAA) @ John Marshall (6-7; 2-2 Section 1 4A) 1/13 @ 3:30 p.m.
Coming off 72-62 Win @ Mankato East 1/9
Rockets coming off 60-45 Loss vs. Mankato West 1/9
Packers Won 64-61 vs. John Marshall 12/5/17
Three of last five meeting with Rockets decided by one possession
Packers lead 30-28 at halftime
Abby Lewis: game-high 32 points (8 3s)
Emily Hegna: 17 points, 8 assists
TEAM: 13-13 FT (100%)

Girls Hockey (6-9; 1-2 Section 1A) @ Faribault (11-7; 3-3 Section 1A) 1/12 @ 4:45 p.m.
Originally scheduled as home game in Austin 1/11. Will be made up as doubleheader 1/20 at Riverside Arena
Coming off 5-2 Win @ John Marshall 1/9
Falcons coming off 1-0 Loss @ #5 Red Wing 1/9
Packers went 0-3 vs. Faribault in 2016-17 season
Lost 6-2 @ Faribault 12/22/16
Lost 5-2 vs. Faribault 1/21/17
Lost 3-0 @ Faribault 2/8/17 (@ Section 1A Quarterfinals)

Wrestling @ Rochester Mayo Triangular 1/12 @ 5:00 p.m.
Meet with Austin, Mayo and Faribault

LYLE-PACELLI
#1 Girls Basketball (12-1; 7-0 Section 1A) vs. Schaeffer Academy (7-4; 5-3 Section 1A) 1/12 @ 7:15 p.m.
Coming off 50-25 Win vs. Grand Meadow 1/9
Lions coming off 49-16 Win vs. Glenville-Emmons 1/9 (won five of last six)
Athletics went 2-0 vs. Schaeffer Academy in 2016-17 season
Won 77-38 vs. Schaeffer 12/2/16 (regular season opener)
Won 92-28 @ Schaeffer 2/6/17

BLOOMING PRAIRIE
Boys Basketball (6-5; 1-3 Section 1A) vs. LeRoy-Ostrander (10-2; 6-2 Section 1A) 1/12 @ 7:15 p.m.
Coming off 57-50 Loss vs. New Richland-H-E-G 1/9
Cardinals (#16 Class A QRF) coming off 64-40 Win @ Riceville (IA) 1/8
Blossoms 77-36 vs. LeRoy-Ostrander 12/16/11 (@ Southland Tournament)

GRAND MEADOW
Boys Basketball (5-6; 4-5 Section 1A) @ Kingsland (10-5; 7-1 Section 1A) 1/12 @ 7:15 p.m.
Coming off 56-49 Loss vs. Triton 1/8
Knights coming off 77-60 Loss @ Caledonia 1/9
Larks Lost 69-65 vs. Kingsland 2/21/17 (regular season finale)

Girls Basketball (10-3; 9-1 Section 1A) @ Randolph (9-4; 2-2 Section 1A) 1/12 @ 7:15 p.m.
Coming off 50-25 Loss @ Lyle-Pacelli 1/9
Rockets coming off 65-44 Win vs. Cleveland 1/8
Larks went 1-1 vs. Randolph in 2016-17 season
Lost 60-59/OT @ Randolph 12/2/16
Won 51-39 vs. Randolph 2/13/17

GMLOS Wrestling @ Stewartville Invitational 1/13 @ 8:00 a.m.

SOUTHLAND
Boys Basketball (2-7; 1-3 Section 1A) vs. Winona Cotter/Hope Lutheran (4-8; 0-7 Section 1AA) 1/12 @ 7:30 p.m.
Coming off 62-50 Loss @ La Crescent 1/9
Ramblers coming off 67-50 Loss vs. Dover-Eyota 1/9
Rebels Won 60-59 @ Winona Cotter 1/13/17

Girls Basketball (2-8; 1-2 Section 1A) @ Winona Cotter (10-6; 4-3 Section 1AA) 1/12 @ 7:00 p.m.
Coming off 64-49 Win vs. La Crescent 1/9
Ramblers coming off 53-35 Loss @ Dover-Eyota 1/9
Rebels Lost 61-35 vs. Winona Cotter 1/13/17